Rarytasy w ogrodzie

Kiedy urządzamy ogród, chcemy aby był wyjątkowy, inny niż  ogrody naszych sąsiadów. Proponujemy sięgnąć  po rośliny wyróżniające się  pokrojem, kolorem kwiatów czy kształtem liści. Zaskoczmy innych rośliną kwitnącą zimą. Posadźmy brzozę o bordowych liściach. Wszyscy mają lilaki o kwiatach różowych i fioletowych-my wybierzmy odmianę o kwiatach żółtych.

Chcielibyśmy przedstawić kilka ciekawych odmian, których zakup warto rozważyć.

Na dużej działce polecamy posadzić ciekawe drzewo. Naszym faworytem jest brzoza o purpurowych liściach ‘Purpurea’ i tulipanowiec amerykański. Tulipanowiec, oprócz oryginalnych liści, zaskakuje pięknymi kwiatami w kształcie tulipanów. Odmiana  ‘Aureomarginatum’ dodatkowo zachwyca pstrymi liśćmi o kremowych brzegach.

Brzoza Purpurea  foto Katarzyna Chudzik

  Proponujemy Państwu zainteresować się roślinami kwitnącymi zimą.  Polecamy szczególnie Jaśmin nagokwiatowy, kalinę Charles Lamont , abeliofylum koreańskie oraz wawrzynek wilczełyko.

Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum) jest krzewem, ale z powodu wiotkich pędów traktowany jest jako pnącze. Pierwsze kwiaty pojawiają się na nim już w październiku i można się nimi zachwycać do końca kwietnia! (z przerwą w okresie mrozów). Gatunek ten potrzebuje miejsc zacisznych i osłoniętych od wiatrów.

Rzadko spotykanym krzewem jest również kalina bodnantska ‘Charles Lamont’. Pięknie pachnące kwiaty pojawiają się na roślinie jesienią i pozostają na niej aż do wiosny.  Tę odmianę kaliny polecamy posadzić  wśród innych krzewów kwitnących wiosną ( np. forsycje) lub jako soliter (roślina rosnąca pojedynczo)  .

Kalina Charles Lamont

Niespotykanym i cennym krzewem jest również abeliofylum koreańskie (Abeliophyllum distichum).  Polecamy szczególnie odmianę ‘Roseum’ o różowych kwiatach. Kwitnie długo-od marca do początku maja. Kwiaty intensywnie pachną. Najlepiej sadzić ją na stanowisku osłoniętym i ciepłym, w pełnym słońcu, ewentualnie lekkim cieniu. Młode okazy wymagają zabezpieczenia na zimę, starsze zimują dobrze, choć w surowe zimy pąki kwiatowe mogą przemarzać i roślina nie kwitnie.

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) to kolejny krzew o pięknym zapachu kwiatów, którym możemy cieszyć się w zimowe miesiące. Już w lutym obsypany jest małymi ale bardzo licznymi kwiatami. Woń kwiatów (przypominająca zapach hiacyntów) wyczuwalna jest na odległość nawet kilkudziesięciu metrów.

Wawrzynek wilcze łyko fot. Arkadiusz Chudzik

Aby wprowadzić trochę egzotyki do naszego ogrodu polecamy szczególnie gunnerę olbrzymią ( Gunnera manicata)-jedną z największych bylin świata! Jej ozdobą są dłoniaste liście o średnicy około 2 metrów. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Potrzebuje miejsc zacisznych i osłoniętych od wiatru. Przed zimą ścinamy Gunerze liście i obsypujemy słomą, by nie przemarzła. Jeśli wierzyć słowom entuzjasty tej rośliny, z którym mieliśmy przyjemność rozmawiać w sierpniu 2015 r, na Dolnym Śląsku, nie okrywa tej rośliny wcale.

Gunnera olbrzymia fot. Katarzyna Chudzik, okolice Jeleniej Góry

Dla miłośników zapachu w ogrodzie mamy inny ciekawy krzew-kielichowiec wonny (Calycanthus floridus). Od czerwca do lipca obsypany jest ciemno czerwonymi kwiatami o zapachu jabłek….. lub truskawek-tutaj zdania są podzielone. Sami nie potrafimy zdecydować czym dla nas pachną. Ale jedno jest pewne-zapachu tego nie da się zapomnieć. Co więcej, pachną nawet liście i kora. Pojedyncze kwiaty pozostają na roślinie nawet do września. Roślina dorasta do 2 metrów. Młode okazy warto zabezpieczyć przed zimą, mimo, że wytrzymują mrozy do -26 stopni.

Kielichowiec wonny

Jeśli chcemy wzbogacić rabatę ciekawymi krzewami, w zacisznych i ciepłych miejscach możemy posadzić klon palmowy(Acer palmatum). Jest to krzew o malowniczym parasolowatym pokroju oraz delikatnych, powcinanych liściach. Pochodzi z Dalekiego Wschodu, dorasta do 3 metrów i jest  jedną z najatrakcyjniejszych roślin ozdobnych. W polskich ogrodach klon palmowy staje się coraz bardziej popularny, choć wiele osób obawia się go sadzić ze względu na jego delikatność i małą odporność na mróz. Klon palmowy jest najczęściej spotykany w ogrodach w stylu japońskim

Większość krzewów zakwita wiosną lub na początku lata. By cieszyć się kwiatami późnym latem i jesienią warto zakupić przepięknie kwitnącą budleję Dawida. Na szczególną uwagę zasługuje odmiana Santana, której cechą charakterystyczną są żółtoobrzeżone liście. Budleja kwitnie od lipca do przymrozków, pięknie pachnie i zwabia motyle.  Idealna jako soliter oraz tło dla mniejszych krzewów. Wymaga okrycia na zimę.

Warto też zainteresować się w krzewami o ciekawie zabarwionych liściach . Wybór tutaj jest ogromny. Począwszy od  berberysów w odmianach (np. Admiration, Atropurpurea Nana, Orange Rocket, Golden Ring), dereni, pęcherznic (np. Luteus, Lady In Red), poprzez trzmieliny i barwinki (zwłaszcza Ilumination i Aureovariegata), na krzewuszkach kończąc. Przy tych ostatnich warto uwagę zwrócić na dwie odmiany-Wings of  Fire oraz Caricature. Ta pierwsza charakteryzuje się intensywnie czerwonym wybarwieniem liści latem i jesienią. Drugiej natomiast nie da się pomylić z żadną inną odmianą. Wyróżnia się dużymi liśćmi z kremową obwódką, silnie powyginanymi. Wyglądają jak pogniecione-nie można przejść obok obojętnie.

Krzewuszka Caricature fot. Katarzyna Chudzik

Pięknie urządzony ogród jest wizytówką naszego domu i tylko od naszej fantazji zależy jakie rośliny w nim posadzimy. Pamiętajmy o jednym- ogród jest tylko nasz i właśnie dla nas ma być miejscem magicznym. Miejscem, gdzie miło będziemy spędzać czas, czego życzymy wszystkim.